Misja

Misją Koalicji na Rzecz Walki z Otyłością jest zainicjowanie dyskusji i wypracowanie rozwiązań w zakresie leczenia otyłości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Działania Koalicji mają na celu również wdrożenie trwałego i efektywnego systemu opieki nad pacjentami oraz zmniejszanie nierówności występujących w tej materii pomiędzy Europą Zachodnią a krajami CEE.

Otyłość to największe wyzwanie XXI wieku dla zdrowia publicznego oraz jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku z powodu powikłań otyłości umiera co najmniej 2,8 mln osób. W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już 64 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet. W wielu państwach europejskich rozpowszechnienie otyłości potroiło się w stosunku do lat 80., a liczba osób dotkniętych tą chorobą rośnie w alarmującym tempie.

Otyłość to ciężka choroba metaboliczna, której przyczyną są zaburzenia hormonów (głównie greliny) odpowiadających za przesyłanie do mózgu informacji o głodzie i sytości. Na otyłość można zachorować na każdym etapie życia – choroba ta może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, poziom inteligencji, status społeczny, miejsce zamieszkania. Otyłość prowadzi również do wielu ciężkich schorzeń zagrażających życiu i zdrowiu, m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, udaru mózgu czy wielu nowotworów. Osoby chorujące na otyłość borykają się również z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa, depresją i negatywnymi stereotypami.

Obecnie nie ma leku, który zapobiegałby przyczynom otyłości. Pacjenci mają do dyspozycji jedynie metody wspierające leczenie otyłości, m.in. leczenie farmakologiczne, dietę, aktywność fizyczną oraz zabiegi wyszczuplające i masaże. Dla osób z otyłością II i III stopnia (BMI <35 i <40) jedyną szansą na odzyskanie zdrowia jest chirurgiczne leczenie otyłości, czyli tzw. operacje bariatryczne. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy typu II i nadciśnienia. U 80-90 proc. pacjentów ze znaczną otyłością, chirurgia bariatryczna pozwala na trwałe zmniejszenie masy ciała, podczas gdy leczenie zachowawcze, tj. przy pomocy diety i zmiany stylu życia, odnosi skutek jedynie u 5 proc. chorych.

W porównaniu do Europy Zachodniej, państwa Europy Środkowo-Wschodniej pozostają w tyle w kwestii leczenia i opieki nad pacjentami z otyłością. Znacząca większość państw regionu stara się jednak zniwelować te różnice poprzez implementację programów profilaktycznych i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla leczenia otyłości. Pozytywnym przykładem dla innych krajów może być Polska. Dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia w postaci ujednolicenia dostępu do operacji bariatrycznych, Polska wyznacza nowe standardy w zakresie rozwiązań systemowych leczenia otyłości, które mogą stanowić wzór dla krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Koalicja na rzecz Walki z Otyłością, ul. Woronicza 31 lok. 254, 02-640 Warszawa