11 PAŹDZIERNIKA – ŚWIATOWY DZIEŃ OTYŁOŚCI

11 października obchodzony jest, zainicjowany w 2015 roku przez World Obesity Federation, Światowy Dzień Otyłości. Głównym celem inicjatywy jest wspieranie osób chorych na otyłość, a także aby propagowanie praktycznych rozwiązań, które pomogą w walce z otyłością, która stała się epidemią XXI wieku.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Jest drugą, po paleniu tytoniu, przyczyną poważnych schorzeń, m.in. cukrzycy, czy też nowotworów złośliwych.

W tym roku World Obesity Federation pragnie zwrócić szczególną uwagę na kwestię nadwagi i otyłości wśród dzieci, która staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Nieprawidłowa masa ciała sprawia, że już u małych dzieci występować mogą choroby charakterystycznego dla ludzi starszych: nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzycę typu 2 i problemy z kręgosłupem.

Bez wdrożenia odpowiednich systemów leczenia otyłości, każdego roku w Polsce będzie przybywać 400 tysięcy dzieci z nadwagą, w tym 80 tysięcy dzieci chorych na otyłość.

Dlatego też, zdaniem organizatorów, niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań ukierunkowanych na promocję wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Za dobry przykład podają oni m.in. wysiłki podejmowane przez organy Światowej Organizacji Zdrowia. W 2012 roku, podczas 65 sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia zatwierdzony został kompleksowy plan wdrażania Strategii w sprawie żywienia niemowląt i dzieci, który docelowo, do 2025 roku, ma doprowadzić do powstrzymania wzrostu otyłości u dzieci do 5 roku życia.

World Obesity Federation wierzy, że Światowy Dzień Walki z Otyłością może stać się przełomowym dniem dla wszystkich osób zmagających się z tą poważną chorobą.

Koalicja na rzecz Walki z Otyłością, ul. Woronicza 31 lok. 254, 02-640 Warszawa